Srebro naszych sędziów na XI MPS!!!
Utworzono: 2019-05-27 23:10:24 - Autor: Mirosław Pałka

Podkarpaccy sędziowie zdobyli srebrny medal na XI Mistrzostwach Polski Sędziów w piłce siatkowej, które odbyły się w Tarnowie Podgórnym k. Poznania w dniach 24-26 maja 2019

W dniach 24-26 maja 2019 reprezentacja podkarpackich sędziów brała udział w XI Mistrzostwach Polski Sędziów w piłce siatkowej. Tym razem ciężar organizacyjny imprezy wzięli na siebie sędziowie z województwa wielkopolskiego, którzy na lokalizację tego wydarzenia wyznaczyli Tarnowo Podgórne koło Poznania.
W turnieju wzięły udział reprezentacje wszystkich szesnastu województw, a liczba wszystkich uczestników przekroczyła 200 osób.
Z racji bardzo dobrych wyników uzyskanych w poprzednich edycjach mistrzostw, nasza reprezentacja znalazła się wśród rozstawionych drużyn, wraz z Wielkopolską, Śląskiem oraz Małopolską.
W wyniku losowania w naszej grupie znalazły się zespoły z województw: lubuskiego, kujawsko – pomorskiego oraz opolskiego. W piątek 24 maja o godzinie 15 nasz zespół zainaugurował rywalizację w turnieju meczem z kujawsko – pomorskim. Podkarpaccy sędziowie nie pozostawili złudzeń rywalom wygrywając zdecydowanie 2:0 (12, 21). Po udanym przetarciu, stanowiącym głównie możliwość zgrywania zespołu, przyszedł czas na zmierzenie się z najgroźniejszym rywalem do wygrania grupy  – reprezentacją lubuskiego. Przeciwnik postawił poprzeczkę zdecydowanie wyżej. Po „demolce” w pierwszym secie (25:15) wydawało się, że drugi set będzie formalnością. Niestety, lepsza gra przeciwnika oraz nieco słabsza postawa z naszej strony spowodowała, że rywal uciekł na siedem punktów. Pomimo udanego pościgu i doprowadzenia do remisu 22:22, błędy w końcówce spowodowały, że to lubuskie triumfowało do 23. Remis w tym meczu powodował (w MPS-ach remisy są możliwe :-)), że przed ostatnią kolejką grupową, każdy zespół miał szansę na awans do ćwierćfinału. Pojawiły się schody… Decydujący mecz z opolskim, przyszło nam zagrać w sobotę o 8 rano, co stanowiło nie lada wyzwanie :'( W obu zainteresowanych zespołach pojawiały się nawet dramatyczne wizje oddania meczu walkowerem…:-\ Szczęśliwie obie reprezentacje, pokonując własne słabości punktualnie stanęły do rywalizacji. Wszelkie obawy o formę naszego teamu zostały szybko rozwiane na parkiecie – sety wygrane w stosunku 25:9 oraz 25:14 sprawiły, że rywalizację grupową zakończyliśmy na pierwszym miejscu i mogliśmy się udać regenerację przed meczem ćwierćfinałowym. Jak w słynnym westernie – prawie w samo południe, stanęliśmy naprzeciwko naszych sąsiadów zza miedzy – lubelskiego, o to kto awansuje do półfinału i będzie miał szansę walczyć o medal MPS. „Podkarpackie dziki” szybko uświadomiły rywalowi, że z marzeniami o podium będzie on musiał jeszcze cierpliwie poczekać. Po pierwszym secie wygranym do 11, w drugim, rywal postawił nieco trudniejsze warunki, ale w odpowiednim momencie włączony „szósty bieg” szybko zamknął rywalizację w secie i w meczu (25:18). Walczymy o medale!!!
Naszego półfinałowego przeciwnika wyłonił mecz Pomorskie – Podlaskie, w którym po zaciętym boju i po tie-breaku lepsi okazali się sędziowie z Podlasia.
Podobnie jak w meczu ćwierćfinałowym, pełna mobilizacja oraz koncentracja w zespole (prawdopodobnie pod wpływem motywacyjnych deklaracji Przewodniczącego WS ;-)), spowodowały że patrząc na zmagania nie było konieczne sięganie po środki uspokajające tudzież inne dostępne specyfiki znieczulające J Konsekwentna gra w obu setach dała nam bezdyskusyjne zwycięstwo w stosunku 2:0 (18, 16) i awans do WIELKIEGO FINAŁU.
Marzenia o powrocie po roku przerwy na najwyższy stopień podium miały być zweryfikowane przez  triumfatora ubiegłorocznych mistrzostw – reprezentację Śląska. Wymarzony początek meczu - uzyskana wysoka przewaga punktowa dała nam duży komfort i swobodę w grze. U przeciwnika chaos i niepewność, ale też i gra poniżej swojego zwykłego, bardzo dobrego poziomu. W drugim secie sytuacja się odwraca – rywal wprowadza korekty w składzie, jest mocno skoncentrowany i zdeterminowany, ofiarnie walczy w obronie,  a nasz zespół zaczyna powoli odczuwać trudy turnieju i nieco ograniczone możliwości rotowania składem. Śląscy sędziowie triumfują zdecydowanie w drugim secie do 11 i o złotym medalu ma rozstrzygnąć starcie w tie-breaku. Od początku lekką przewagę ma rywal, spokojnie punktuje i wychodzi na pięciopunktowe prowadzenie (4:9). Wydaje się, że już jest po meczu, ale nie… Jeszcze tli się nadzieja… Dwie udane akcje, zaczynamy gonić i doprowadzamy do jednopunktowej straty (11:12), ale rywal na więcej nie pozwolił. Pomimo heroicznej walki z naszej strony do samego końca, reprezentanci ŚZPS okazali się lepsi w decydującym secie, wygrali 15:12 i tym samym obronili tytuł zdobyty przed rokiem w Suwałkach. A było tak blisko…
Pomimo pewnego niedosytu, wszyscy zgodnie stwierdzili, że osiągnięty wynik to olbrzymi sukces zespołu, który był kompletowany niemal do ostatniej chwili i nie było wiadomo na co tak naprawdę nas stać. Dodać należy, że z trzonu zespołu, który z sukcesami występował w ubiegłych latach, z różnych przyczyn zabrakło m.in. Małgorzaty Lic, Bartka Serwatko, Grzegorza Wolanina czy Michała Kazały.
Jednakże zmiennicy swoją postawą na boisku i poza nim udowodnili, że są pełnoprawnymi i równie wartościowymi członkami zespołu, a w przyszłym roku selekcjoner reprezentacji może mieć poważny ból głowy kogo zabrać na turniej.
Po części sportowej przyszedł czas na dekorację medalistów, wręczenie nagród indywidualnych oraz część artystyczną (dla niektórych główny powód przyjazdu :-D). Wśród wyróżnionych nie mogło oczywiście zabraknąć naszych przedstawicieli. I tak:
- Szymon Soboń został wybrany najlepszym rozgrywającym turnieju,
- Barbara Bryndza – najlepszym libero,
- Anna Jędrejek – Kicior – najlepszą zawodniczką zawodów.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna programu. Na tym polu, nasi reprezentanci również nie próżnowali i pomimo kumulacji trudów dwóch dni turnieju, dzielnie udeptywali taneczny parkiet, a także nie pozostawali w tyle w kwestiach gastronomicznych ;-). Zabawa trwała do białego rana, a co niektórzy uczestnicy nie tracąc czasu, płynnie udali się na śniadanie…
I to by było na tyle jeśli chodzi o sprawozdanie z tej udanej dla nas imprezy. Na koniec wypada zaprezentować głównych bohaterów turnieju czyli naszą reprezentację: